^Powrót na górę

Wycieczka do Auschwitz - Birkenau

2 października wszyscy uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą – panią Małgorzatą Makarewicz i księdzem Ziemowitem Kordasem uczestniczyli w wycieczce do hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz -Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince w ramach projektu "Odkrywamy Małopolskę".

   Była to wyjątkowa i przejmująca lekcja historii dla naszych ósmoklasistów. W ciszy i zadumie, podążając za przewodnikiem, przekroczyliśmy bramę obozu, na której widniał napis ,,Arbeit mach frei", czyli ,,Praca czyni wolnym".

 To, co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy i przeżyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci. Wstrząsające fotografie wygłodzonych ludzi, Ściana Śmierci, komory gazowe, krematoria, baraki, cele, sterty przedmiotów codziennego użytku: m.in.: butów, okularów, torb podróżniczych, garnków, szczoteczek, grzebieni itp. to tylko mały wycinek tego, co ujrzeliśmy w obozie śmierci.

   Wycieczka do Oświęcimia pozwoliła nam jeszcze raz uświadomić sobie, jak cenne jest życie w wolnym kraju.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.