^Powrót na górę

Wycieczka po Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym 2019

16 października uczniowie klas ósmych z Królówki i Muchówki pod opieką Pana Dariusza Badyli, Artura Polka i Pani Jolanty Karasińskiej uczestniczyli w kształcącej wycieczce  po Lipnicko-Wiśnickim Parku Krajobrazowym.

Uczestnicy wyruszyli o świcie aby zgłębiać wiedzę o otaczających ich miejscach. Najpierw zajęli się historią Nowego Wiśnicza oraz sławnych ludzi pochodzących z tamtych terenów takich jak Jan Matejko czy Stanisław Lubomirski. Następnie poznawali bogatą historię Zamku w Nowym Wiśniczu. Po przejściu 10 km dotarli do kolejnego celu jakim był jeden z ciekawszych rezerwatów przyrody Kamień Grzyb. W tamtym miejscu uczniowie mięli możliwość wykazania się swoją wiedza oraz znajomością grzybów, a nauczyciele opowiedzieli jak orientować się w terenie bez kompasu.

 Po dłuższym odpoczynku uczestnicy wyruszyli w dalszą drogę, aby przybliżyć historię Kamieni Brodzińskiego i związku naszego patrona szkoły z tym pomnikiem przyrody. Po przebyciu kolejnych kilometrów okazało się, że czas nie pozwoli nam dokładniej przyjrzeć  się tym skałom.

Na Kamieniach Brodzińskiego skończyła się nasza piesza wycieczka, ponieważ na naszej liście został już tylko jeden, jednak nie mniej ważny obiekt, jakim był Kościół Świętego Leonarda w Lipnicy Murowanej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki pani przewodnik oraz zachowanych malowidłach na ścianach mogliśmy się dowiedzieć jak w dawnych czasach wyglądały kościoły oraz w jaki sposób ludzie uczyli się modlitw i przykazań nie umiejąc czytać.

 Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.