^Powrót na górę

„Power” w Centrum Nauki Kopernik

W dniu 19 października członkowie koła naukowego Power wraz z swoimi opiekunami p. Elżbietą Wołek oraz p. Katarzyna Górą udali się do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium. Wyjazd ten był kolejnym wyjazdem w ramach realizowanego szkole projektu „Podroż w świat nauki”. Projekt ten finansowany jest ze środków z Fundacji PZU.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od części wystawowej Centrum Naukowego. Są to ekspozycje podzielone  na strefy tematyczne, które ściśle współgrają ze sobą i korelują np. anatomia i fizjologia, światło, ruch, percepcja, procesy, światło i barwy  a także z innych dziedzin naukowych prąd, fale magnetyzm.  Eksponaty, które się tam znajdują są przygotowane w bardzo  przystępny sposób. Pozwalają na poszukiwanie, badanie, zachęcają do działania. W laboratorium robotycznym uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą budując roboty z czujnikami światła.

Wystawa „Zmierz się” pozwoliła uczniom na poznanie granice swoich możliwości i porównanie ich ze sprawnością innych. W ten sposób odkryli oni własną niepowtarzalność oraz cechy wspólne, charakterystyczne dla większości ludzi.

Jak się okazało dla naszych uczniów kilka godzin w strefie eksperymentowania, to wciąż było za mało.

Podczas przerwy w zwiedzaniu zjedliśmy pyszny obiad i deser. Po zregenerowaniu sił udaliśmy się do Planetarium by móc szukać odpowiedzi na pytanie „Czy jesteśmy sami w kosmosie?”. Seans 3D umożliwił nam podróż w kosmosie dzięki, której stał się on nieco bliższy. Film zapewne rozbudził w uczniach pasję poznania, a wystawa umożliwiła poznanie faktów z zakresu badań kosmosu. Uczniowie mogli nawet  spojrzeć na naszą Ziemię z satelity.

Wyjazd ten był dla uczniów wspaniałą przygodą, a dla nas opiekunów szansą by jeszcze lepiej poznać możliwości swoich podopiecznych i wesprzeć ich w wszechstronnym rozwoju. Interaktywna wystawa pozwoliła na samodzielne doświadczanie, a wiemy, że nie ma lepszego sposobu na naukę i zapamiętywanie niż możliwość działania.

            Wyjazd wraz z posiłkiem był dla uczniów całkowicie darmowy. Dziękujemy członkom kola Power za kolejny wspaniały wyjazd. Ich zaangażowanie jest dla nas bezcenne.

Pozdrawiamy i zapraszamy na kolejne zajęcia.
p. Elżbieta Wołek i p. Katarzyna Góra


Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.