^Powrót na górę

Wycieczka klas VIII do Oświęcimia

,,Ludzie ludziom zgotowali ten los..."

   Dnia 29 listopada 2019 r. kl. VIII a i VIII b wraz z wychowawcami oraz panią bibliotekarką odwiedzili hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.   

   Była to wyjątkowa i przejmująca lekcja historii dla naszych ósmoklasistów. W ciszy i zadumie, podążając za przewodnikiem, przekroczyliśmy bramę obozu, na której widniał napis ,,Arbeit mach frei", czyli ,,Praca czyni wolnym". Niestety, w rzeczywistości tak nie było. To, co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy i przeżyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci. Wstrząsające fotografie wygłodzonych ludzi (w tym również małych dzieci), Ściana Śmierci, komory gazowe, krematoria, baraki, cela, w której śmiercią głodową zmarł Maksymilian Maria Kolbe, sterty przedmiotów codziennego użytku: m.in.: butów, okularów, torb podróżniczych, garnków, szczoteczek, grzebieni itp. to tylko mały wycinek tego, co ujrzeliśmy w obozie śmierci.

   Wycieczka do Oświęcimia pozwoliła nam jeszcze raz uświadomić sobie, jak cenne jest życie w wolnym kraju.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.