^Powrót na górę

Wielokulturowość z Comeniusem

Wielokulturowość z Comeniusem

Szkoła Podstawowa w Królówce latach  20011/2013 bierze udział w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Jest to element programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme), który został ustanowiony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej na lata 2007-2013.
W lutym 2010 roku Szkoła Podstawowa w Królówce aplikowała o środki w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół.  Projekt  o tytule Multiculturalism with Comenius (Wielokulturowość z Comeniusem ) uzyskał wysoką ocenę oraz dofinansowanie w wysokości 15 tys. euro.

 Partnerami naszej szkoły są:

1 Anglia (Ysgol Gynradd  Caerffili z Caerphilly )

2.Irlandia (Gaelscoil de Hide z Cork)

3. Francja (Ecole Elementaire z Ouistreham)

4. Łotwa (Stacijas pamstskola z Balvi)

 

Czytaj więcej: Wielokulturowość z Comeniusem 

Wizyta w Caerphilly w Walii

Z początkiem roku szkolnego 2011/2012 Zespół Szkół w Królówce przystąpił do realizacji projektu Multiculturalism with Comenius (Wielokulturowość z Comeniusem) w ramach międzynarodowego projektu Comenius – Partnerski Projekt Szkół. 
Celem projektu jest kształtowanie u uczniów systemu wartości uniwersalnych, silnego poczucia jedności z własnym narodem, swoją kulturą i regionem, stworzenie szansy poznania innych kultur i regionów oraz kształcenie umiejętności porozumiewania się mimo różnic. 
W ramach realizacji tego projektu odbyła się pierwsza wizyta nauczycieli naszej szkoły, w zaprzyjaźnionej szkole w Walii – w miejscowości Caerphilly. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor szkoły Danuta Duś, koordynator projektu - Małgorzata Makarewicz oraz Dariusz Badyla – nauczyciel informatyki. 

Czytaj więcej: Wizyta w Caerphilly w Walii

Wizyta w Fermoy w Irlandii

W marcu, czteroosobową grupą nauczycieli z  Zespołu Szkół w Królówce odwiedziliśmy szkołę podstawową w miejscowości Fermoy w Irlandii. Szkoła irlandzka bierze udział w projekcie Comenius „Wielokulturowość z Comeniusem” i tym razem gościła u siebie przedstawicieli wszystkich krajów biorących udział w projekcie. W Irlandii spotkaliśmy się, aby przede wszystkim omówić i zaprezentować efekty naszej półrocznej pracy projektowej. Koordynatorzy projektu pokazali prezentacje, zdjęcia, filmy ukazujące pracę dzieci i nauczycieli związaną z realizacją tematów „ Witajcie w naszym kraju, regionie i szkole” oraz  „ Spojrzeć na język..” Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat historii języka irlandzkiego oraz systemu edukacji w Irlandii. Sporo czasu poświęciliśmy na wymianę doświadczeń w zakresie realizacji naszego projektu oraz szczegółowo omówiliśmy zadania do realizacji następnego tematu projektu czyli „ Legendy i bajki naszych narodów”.

 

Czytaj więcej: Wizyta w  Fermoy w Irlandii

Wizyta w Balvi na Łotwie

  We wrześniu 2012 r. grupa nauczycieli  Zespołu Szkół w Królówce odwiedziła szkołę partnerską  projektu Comenius – Stacijas  pamatskola  w Kubuli, okręg Balvi  na Łotwie.  Szkoła mieści się w starym budynku, ale ma i pracownie komputerową,  i salę gimnastyczna i stołówkę. Korytarze są przestronne i pięknie udekorowane  pracami  uczniów. Dużą zaletą szkoły są mało liczne klasy. Nauczyciele znają wszystkich uczniów po imieniu.  Oddziały mają około 10 osób. Mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych zajęciach, w różnych grupach wiekowych.  Próbowaliśmy mówić po łotewsku, ale nie było to takie łatwe. Następnego dnia  czekała na nas niespodzianka.   Jak co roku dzieci zorganizowały kiermasz swoich wyrobów: były to wypieki, przetwory i filcowe broszki. Można było za drobna kwotę kupić miód, małe ciasteczka, lizaki, jarzębinę w miodzie, czy limonki w cukrze. Jednak nasze serca podbiły filcowe broszki, które były wykonane tak starannie i pomysłowo, że kupiliśmy cały asortyment.  Wszyscy nauczyciele z krajów partnerskich , przybyli na Łotwę, obejrzeli  również pracownię zajęć praktycznych dla dziewcząt.  Są tam maszyny do szycia i podstawowe sprzęty do gotowania. W trakcie takich  zajęć uczennice mogą samodzielnie wykonać również  korale i koczyki.  My też próbowaliśmy swoich sił i sami robiliśmy korale, pod okiem  Ingi, która uczy tych zajęć w szkole.  Na szczęście miała do nas dużo cierpliwości i była bardzo wyrozumiała.  
   

Czytaj więcej: Wizyta w Balvi na Łotwie

Wizyta szkół partnerskich w naszej szkole

Od 3 do 8 marca w Zespole Szkół w Królówce przebywała trzynastoosobowa grupa nauczycieli z Irlandii, Walii i Łotwy, która wspólnie z nauczycielami tej szkoły realizuje projekt „Comenius”: „Wielokulturowość z Comeniusem”.

Zagraniczni goście kilka dni spędzili w naszej szkole, gdzie mogli spotykać się z uczniami i nauczycielami w poszczególnych klasach. Mieli okazję uczestniczyć w lekcjach otwartych przeprowadzonych przez panie Jolantę Łękawę i Alinę Daniec. Duże wrażenie wywarły na nich uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona naszej szkoły Kazimierza Brodzińskiego. W tym dniu goście wzięli udział we mszy świętej oraz obejrzeli występy artystyczne naszych dzieci i młodzieży – relacjonuje Małgorzata Makarewicz, nauczycielka ze szkoły w Królówce.

Nauczyciele zwiedzili zamek w Nowym Wiśniczu, ratusz miejski, gdzie spotkali się z Burmistrzem Nowego Wiśnicza Stanisławem Gaworczykiem. W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu Bernadetta Błoniarz przeprowadziła dla nauczycieli z Walii, Irlandii, Łotwy oraz nauczycieli ze szkoły w Królówce warsztaty związane z polskimi tradycjami Świąt Wielkanocnych. Natomiast w Lipnicy Murowanej goście zwiedzili zabytkowy kościół św. Leonarda oraz wykonali palmy lipnickie, w czym pomagali im pracownicy Domu Kultury ze Zbigniewem Urbańskim – kilkukrotnym zwycięzcą konkursu na najwyższą palmę lipnicką.

Aby pokazać najciekawsze miejsca w naszej okolicy zabraliśmy grupę Comeniusa do Kopalni Soli w Wieliczce i oczywiście zwiedziliśmy z nimi Stary Kraków – Ulicę Floriańską, Rynek Krakowski , Uniwersytet Jagielloński, Okno Papieskie i Wawel. Nasi goście wrócili do swoich szkół w Irlandii, Walii, Łotwy. Zanim wyjechali, wyrazili wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom wielką wdzięczność za zorganizowanie całego pobytu. Pogratulowali nam dobrej organizacji, zaangażowania całej społeczności szkolnej w organizowaniu spotkania oraz wspaniałych występów podczas Dnia Patrona. Powiedzieli nam, że słyszeli o polskiej gościnności i w Królówce mogli się o tym naprawdę przekonać – dodaje Małgorzata Makarewicz.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook