^Powrót na górę

Europejscy przyjaciele w sporcie i w rekreacji

Międzynarodowa delegacja w szkole w Królówce

W ostatnim tygodniu stycznia Zespół Szkół w Królówce gościł dwudziestu trzech nauczycieli z siedmiu państw europejskich  – Belgii, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Francji, Rumunii i Bułgarii. Międzynarodowa grupa wzięła udział w partnerskim spotkaniu w ramach realizowanego w Zespole Szkół w Królówce projektu Comenius „Europejscy przyjaciele w sporcie i rekreacji”.

Podczas kilkudniowego pobytu w szkole w Królówce  zagraniczni  goście obserwowali lekcje w klasach prowadzone przez polskich nauczycieli oraz sami spotykali się z dziećmi prowadząc lekcje o kulturze, obyczajach i tradycjach krajów, z których przyjechali. Dla dzieci i młodzieży szkolnej spotkanie z wielonarodowościową grupą było ciekawym i niezapomnianym przeżyciem. Część pobytu w szkole delegacja spędziła na pracy związanej z realizacją projektu - na opracowywaniu międzynarodowej publikacji „Europejskie gry, europejscy przyjaciele”.

W czasie pobytu w szkole zagraniczni nauczyciele mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje nasza szkoła, porozmawiać z uczniami i nauczycielami, wymienić się doświadczeniami. Aby przybliżyć gościom naszą polską tradycję i zwyczaje bożonarodzeniowe, odbył się w szkole wieczór z kolędą, podczas którego wystąpił szkolny chór „Królewskie Słowiki”, grupa kolędnicza  uczniów klasy drugiej gimnazjum, dzieci z edukacji wczesnoszkolnej oraz kapela „Królewianie” pod kierunkiem Albina Kiełtyki. We wspólnym kolędowaniu wzięła udział pani Burmistrz Nowego Wiśnicza
mgr inż. Małgorzata Więckowska oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Nauczyciele naszej szkoły pokazali gościom atrakcje turystyczne naszego regionu: Zamek w Nowym Wiśniczu, Kopalnię Soli w Bochni. Zabrali ich także do Wadowic, Oświęcimia i Krakowa.

Goście byli pod wrażeniem polskiej gościnności i dobrej organizacji wizyty. Wrócili do swoich krajów ze wspaniałymi wspomnieniami i z nowymi doświadczeniami. Ich wizyta w Polsce była bardzo udana i owocna. Nie byłoby to jednak  możliwe bez ogromnego zaangażowania nauczycieli, uczniów i rodziców z Królówki. Wszyscy starali się, aby cała wizyta przebiegła jak najlepiej i aby zagraniczna delegacja wywiozła z Królówki jak najlepsze wrażenia. Wszystkim zaangażowanym w przebieg spotkania bardzo serdecznie dziękujemy!

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w kwietniu we Włoszech z udziałem dwóch nauczycieli z Królówki. Następnie w maju do Hiszpanii pojadą nauczyciele z grupą ośmiu uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej.

Nauczyciele z Królówki w Toskanii.

W dniach od 6 do 12 kwietnia 2015 r. dwie nauczycielki z Królówki- Katarzyna Adamczyk i Ewa Cisak brały udział w kolejnym spotkaniu projektu Comenius. Tym razem nauczyciele z ośmiu państw europejskich spotkali się we Włoszech w miejscowości San Stefano di Magra w Toskanii.
         Nasi pedagodzy brali udział w pracach nad międzynarodową publikacją książki dotyczącej gier i zabaw dla dzieci, wizytowali szkoły i przedszkole w rejonie La Spezia oraz prowadzili lekcje w szkole podstawowej.
          Uczestnicy projektu zwiedzili również nadmorskie miejscowości: Lerici oraz Cinque Terre- fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere. Znajduje się tam pięć uroczych miejscowości zbudowanych na skałach.
           Po raz kolejny spotkanie uczestników projektu Comenius dało, możliwość wymiany doświadczeń pedagogicznych oraz możliwość poznania szkoły innego narodu od "kuchni”.
Kolejnym etapem będzie szkoła hiszpańska, do której w maju wyjadą nauczyciele wraz z uczniami klasy 6.

Wspomnienia z Hiszpanii

 Kolejny etap Comeniusa już za nami. Tym razem nasza droga wiodła do Hiszpanii, miejscowości Almeria w południowej części tego kraju. Ośmioro uczniów naszej szkoły z klasy VI: Asia Bratek, Justyna Brzegowa, Ola Drożdż, Gabrysia Kukla, Ania Makarewicz, Szymon Mus, Robert Pączek i Filip Wołowczyk wraz z trójką nauczycieli: p. dyrektor Elżbietą Wołek, p. Jolantą Łękawa i p. Zbigniewem Dziedzicem, w dniach 5-11 maja 2015r. realizowało kolejne zadanie projektu Comenius. Mimo tego, iż wcześniej widzieliśmy zdjęcia hiszpańskich kolegów i ich najbliższych, to przebywanie przez cały tydzień w tych rodzinach było dla nas szkołą życia- mówią sami uczniowie. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach w szkole hiszpańskiej. Porozumiewali się po angielsku, ale i uczyli się hiszpańskich zwrotów. Międzynarodowy projekt Comenius, który przebiega pod hasłem „ Europejscy przyjaciele w sporcie i zabawie” zgromadził delegacje uczniów i nauczycieli z Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Turcji i Polski. Był to dla wszystkich pracowity czas. I uczniowie, i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach zaprzyjaźnionej szkoły; nauczyciele prowadzili lekcje, oraz pracowali nad finalnym raportem projektu. Wszyscy braliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju Gier i Zabaw, gdzie poznawaliśmy gry i zabawy innych krajów oraz uczyliśmy dzieci z innych krajów tradycyjnych, polskich gier i zabaw.
W trakcie pobytu zaproponowano nam wspaniałą wycieczkę do Alhambry i zwiedzanie przepięknego, warownego zespołu pałacowego w Granadzie, w andaluzyjskim rejonie Hiszpanii. Dzieci wraz z hiszpańskimi rodzinami odbyły wycieczkę do Mini -Hollywood. Jest to park rozrywki w okolicy miasteczka Tabernas i jest jednym z ulubionych miejsc rozrywki dorosłych i dzieci odwiedzających Andaluzję. Trudno jest przejść obojętnie obok szansy zobaczenia na własne oczy scenerii znanej z filmów oglądanych na srebrnym ekranie. Sam mistrz reżyserii, Steven Spielberg wybrał okolice Almerii jako idealne miejsce do zrealizowania zdjęć swojego filmu przygodowego „Indiana Jones – ostatnia krucjata” (1989). Odtwórcą głównej roli był tu Harrison Ford, a u jego boku podziwiać mogliśmy grę aktorską Sean’a Connery’ego. 

W ostatnim dniu naszego pobytu udało nam się zobaczyć Malagę, duże portowe miasto leżące nad Morzem Śródziemnym u podnóża Gór Betyckich. Widzieliśmy przepiękną  katedrę , gdzie udało nam się uczestniczyć we mszy św., oczywiście w języku hiszpańskim. Oglądaliśmy także arenę walki byków. Potem mieliśmy jeszcze czas by zażyć kąpieli w Morzu Śródziemnym i trochę poleniuchować, bo następnego dnia wcześnie rano, o godz. 4.00, wyjeżdżaliśmy na lotnisko. Niestety, to ostatni wyjazd z projektu Comenius, którego realizacja w obecnym roku dobiega końca. 

Wizyta w Rumunii - Comenius

Szkoła Podstawowa w Królówce po raz drugi bierze udział w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Tytuł projektu  „Europejscy przyjaciele w sporcie i w rekreacji”. Autorem i szkolnym koordynatorem projektu jest pani Małgorzata Makarewicz. W obecnym projekcie bierze udział osiem szkół:

1. Belgia (Ouffet)
2. Turcja (Karabuk)
3. Włochy (San Stefano di Magra)
4. Francja (Marsylia )
5. Hiszpania (Almerimar)
6. Rumunia (Beius )
7. Bułgaria (Shumen)
8. Polska (Królówka)

W nowym projekcie w wyjazdach zagranicznych biorą udział nauczyciele i uczniowie. Celem projektu jest kształtowanie u uczniów systemu wartości uniwersalnych, silnego poczucia jedności z własnym narodem, swoją kulturą i regionem, stworzenie szansy poznania innych kultur i regionów oraz kształcenie umiejętności porozumiewania się mimo różnic.

W dniach 25.10.2014 r. – 30.10.2014 r. odbyła się czwarta z kolei wizyta w ramach tego projektu. Przedstawiciele szkół spotkali się w Rumuni, w miasteczku Beius.
Szkołę w Królówce reprezentowało trzech nauczycieli: Elżbieta Wołek, Zbigniew Dziedzic
i Dariusz Badyla.

Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć w Rumuni piękne miasto Oradeę oraz zaobserwować życie rumuńskich górali podczas wycieczek do jaskini lodowej i niedźwiedziej.

Delegacje szkół biorących udział w projekcie zostały bardzo serdecznie powitane przez  mera miasta, dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów. Punktem kulminacyjnym było otwarcie małego placu zabaw „The small playground” - finalnego produktu projektu. Niesamowitych wrażeń uczestnikom projektu dostarczył udział w spektaklu artystycznym, w wykonaniu uczniów, na który składały się bardzo rytmiczne rumuńskie piosenki i tańce.

Podczas pobytu w szkole w Beius nauczyciele przygotowali wystawy o swoich krajach, prowadzili gry i zabawy  na świeżym powietrzu oraz lekcje z rumuńskimi dziećmi.  Przedstawiciele krajów partnerskich dokonali ewaluacji dotychczasowych działań, zaplanowali zadania do zrealizowania do czasu kolejnej wizyty. Będzie to wizyta w Polsce, w szkole w Królówce, w styczniu 2015 r. Kolejne spotkania odbędą się we Włoszech i Hiszpanii. W maju 2015 r. do Hiszpanii wraz z nauczycielami pojedzie ośmioro uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy do Galerii 2.

Wizyta w Bułgarii

W dniach 17 – 22 marca grupa sześciu uczniów z klasy VI z Zespółu Szkół w Królówce wraz z nauczycielkami:  Katarzyną Góra i Katarzyną Adamczyk uczestniczyła w kolejnym zadaniu projektu Comenius. Tym razem realizacja odbyła się na południu  Bułgarii w mieście Szumen. Nasi uczniowie mieszkali tam u bułgarskich rodzin, uczestniczyli w zajęciach przedszkola i szkoły, zwiedzili najważniejsze miejsca czyli Madarę, z której pochodzi symbol Bułgarii – jeździec na koniu -  jedyna taka płaskorzeźba w Europie, Presław – uznawany za pierwszą bułgarską stolicę i ruiny twierdzy, w której król Władysław Warneńczyk obronił Szumen przed Turkami.
       Nasi uczniowie wraz z nauczycielkami przedstawili bułgarskim dzieciom bajkę o Smoku Wawelskim, przeprowadzili gry i zabawy muzyczne w  przedszkolu i szkole, dokonali prezentacji multimedialnej o Królówce i naszej szkole oraz przygotowali wystawę o Polsce.  Udzielali wywiadu do lokalnego radia, uczestniczyli w Europejskim Festiwalu Teatralnym Baśni Braci Grimm, w lokalnych występach tanecznych i folkowych. Mieli okazję zobaczyć występ Kukieri – grupy mężczyzn w ogromnych maskach, związanej z powitaniem wiosny w tamtym regionie.
     Nauczycielki uczestniczyły również w międzynarodowej konferencji, która zorganizowana była w Szumen dla 17 delegacji nauczycieli z Europy oraz w spotkaniu z władzami tego pięknego miasta.
       Pobyt ten był niezwykle pracowity zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. Bardzo ważne jest to, że nasi uczniowie przez cały tydzień porozumiewali się w języku angielskim, zarówno  u rodzin, które je ciepło przyjęły jak i na wszystkich spotkaniach projektu. Jak sami mówią, to doświadczenie stanowi dla nich motywację do dalszej wzmożonej nauki języka angielskiego.

    W drodze powrotnej udało nam się zobaczyć centrum Sofii m.in. katedrę prawosławną, pałac prezydencki oraz ruiny średniowiecznego grodu, które znajdują się w przejściu podziemnym. Chwile spędzone w Bułgarii pozostaną na długo w naszej pamięci a nawiązane przyjaźnie będą owocowały głębszym poznaniem  pięknej bałkańskiej krainy.

Wizyta w Marsylii we Francji

W ramach kolejnego projektu Comenius nauczyciele Zespołu Szkół w Królówce Małgorzata Makarewicz oraz Zbigniew Dziedzic w dniach od 01 do 06 lutego udali się do Francji, a dokładnie do Marsylii, gdzie uczestniczyli w spotkaniu związanym z realizacją międzynarodowego projektu „Europejscy przyjaciele w sporcie i rekreacji”. Spotkanie nauczycieli z Bułgarii, Rumunii, Turcji, Polski, Hiszpanii, Włoch, Belgii oraz Francji stało się okazją do przeprowadzenia tradycyjnych zabaw i gier z francuskimi dziećmi oraz omówieniu sukcesów i trudności w pracy w szkole. Ponadto każdy kraj prezentował gry edukacyjne, służące lepszemu opanowaniu angielskich słówek podczas zabawy. Obserwacja lekcji prowadzonych przez francuskich pedagogów oraz ożywiona dyskusja wzbogaciły doświadczenia zawodowe. Na przykład ciekawostką okazał się francuski system oceny zachowania. Uczniowie, którzy zachowywali się niepoprawnie wpisywali sobie tzw. krzyżyki na ogólnie dostępną tablicę,  zdarzały się także sytuacje postawienia ucznia w kącie, co w naszym systemie edukacyjnym jest nie do przyjęcia. Podczas spotkań w szkole przedstawiciele krajów partnerskich dokonali ewaluacji dotychczasowych działań, zaplanowali zadania do zrealizowania do czasu wizyty w Bułgarii.

Podczas pobytu uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć piękne miasto, zwiedzić znajdującą się tam replikę katedry Notre Dame oraz  spacerować alejami starej Mariny , prowadzącej do morza.
Niewątpliwie był to bardzo ciekawy i miły wyjazd, który zaowocował nowymi znajomościami oraz innowacyjnymi doświadczeniami zawodowymi.

Wizyta w Belgii na otwarcie projektu

Szkoła Podstawowa w Królówce rozpoczęła przygodę z kolejnym Comeniusem. Pierwsze spotkanie odbyło się w Belgii. Przypominamy, że nasza Szkoła bierze udział już drugi raz w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół.

Naszą szkołę reprezentowały panie Małgorzata Makarewicz i Katarzyna Góra. Spotkanie trwało od 3.11.2013 r. do 08.11.2013 r. i uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich partnerskich szkół, a więc: Belgii, Bułgarii, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Turcji oraz Francji. Oficjalną siedzibą uczestników Comeniusa stało się na ten czas miasteczko Ouffet oddalone około 150 km od Brukseli. Szkoła, która bierze udział w projekcie znajduje się nieopodal miasteczka Ouffet, w miejscowości Warzee, i to tam zostaliśmy uroczyście powitani przez grono nauczycielskie, społeczność uczniowską, przedszkolaków oraz rodziców.
    Głównym celem spotkania było ustalenie terminów kolejnych wyjazdów oraz przygotowanie harmonogramu realizacji poszczególnych zadań założonych w projekcie. Poza czynnościami organizacyjnymi nauczyciele z poszczególnych krajów prowadzili lekcje w klasach, w języku angielskim lub języku francuskim, uczestnicząc tym samym aktywnie w życiu szkoły.
 

Czytaj więcej: Wizyta w Belgii na otwarcie projektu

Temat: gry i zabawy

Uczniowie szkoły podstawowej realizują kolejny temat: Gry i zabawy. Efektem ich pracy jest ulotka projektu przetłumaczona z języka polskiego na języki krajów uczestniczących w projekcie: francuski, turecki, włoski, hiszpański, rumuński, bułgarski i angielski oraz prezentacja o zabawach z czasu dzieciństwa naszych dziadków.

Poniżej udostępniamy 3 wersje ulotki do pobrania
Ulotka 1 - pobierz
Ulotka 2 - pobierz
Ulotka 3 - pobierz

Dokumenty i prezentacje do projektu

Poniżej znajduja się do pobrania dokumenty zwiazane z uczestnictwem w projekcie Comenius - Europejscy przyjaciele w sporcie i w rekreacji realizowanym w latach 2013-2015:

  • Regulamin uczestnictwa w projekcie - pobierz (223 KB)
  • Regulamin wyjazdów zagranicznych - pobierz (90 KB)

Poniżej do pobrania prezentacje przygotowane na wizytę rozpoczynajaca projekt w Belgii:

  • Prezentacja do Belgii - pobierz (3,5 MB)
  • Welcome to our region, villiage and school - pobierz

Europejscy przyjaciele w sporcie i w rekreacji

Szkoła Podstawowa w Królówce ponownie  bierze udział w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół.
W lutym 2013 roku Szkoła Podstawowa w Królówce aplikowała o środki w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół.  Projekt  o tytule „Europejscy przyjaciele w sporcie i w rekreacji ” uzyskał wysoką ocenę oraz dofinansowanie w wysokości 20 tys. euro.
W obecnym projekcie bierze udział osiem zagranicznych szkół :

1. Belgia (Ouffet)
2. Turcja  (Karabuk)
3. Włochy  (Ligiria)
4. Francja  (Marsylia)
5. Hiszpania (Almerimar)
6.Rumunia (Beius)
7. Bułgaria (Shumen)

W nowym projekcie w wyjazdach zagranicznych będą brali udział uczniowie i nauczyciele.
Celem projektu jest kształtowanie u uczniów systemu wartości uniwersalnych, silnego poczucia jedności z własnym narodem, swoją kulturą i regionem, stworzenie szansy poznania innych kultur i regionów oraz kształcenie umiejętności porozumiewania się mimo różnic.
Uczniowie naszej szkoły poznają symbole narodowe , godła krajów partnerskich. Zdobędą podstawowe wiadomości na temat historii tych  krajów i ich  lokalnych tradycji, Poznają podstawowe zwroty językowe naszych  partnerów oraz poszerzą wiedzę na temat sportów narodowych, stylu życia i kuchni krajów partnerskich. Poprzez wyjazdy zagraniczne i  uczestnictwo w wirtualnej społeczności rozwiną swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.
Projekt będzie realizowany poprzez wykonywanie zadań w poszczególnych szkołach oraz spotkania przedstawicieli w krajach partnerskich, a także wymianę informacji drogą elektroniczną. Pierwsza wizyta zagraniczna została zaplanowana w Belgii w listopadzie 2013r. W 2014 roku uczestnicy projektu spotkają się w naszej szkole.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.