Drogi rodzicu,
Jestem doradcą zawodowym w naszej szkole i przez najbliższe dwa lata (w klasie VII i VIII) będę prowadzić dla tej klasy lekcje z przedmiotu „doradztwo zawodowe”.
W poprzednich latach nauki Twoje dziecko miało już wprowadzane elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych i godzinie wychowawczej. Jednak w klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to osobny przedmiot, prowadzony w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie. Uczniowie nie otrzymują na nich ocen.
Być może zastanawiasz się, w jakim celu organizowane są dedykowane lekcje doradztwa zawodowego? Zajęcia te prowadzone są po to, aby pomóc Twojemu dziecku dokonać przemyślanego wyboru swojej dalszej drogi w systemie edukacji. Nie chodzi tu o wybranie konkretnego zawodu, lecz o otwarcie umysłu na pełny zakres możliwości, odpowiadający potencjałowi. Dzięki tym zajęciom Twoje dziecko lepiej pozna siebie, zrozumie wartość kompetencji miękkich i będzie umiało ocenić perspektywiczność określonych profesji. A przede wszystkim będzie lepiej przygotowane do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Prowadzenie zorganizowanych działań z zakresu doradztwa zawodowego jest obowiązkiem szkół. Działania te mamy uważnie przemyślane, zaplanowane i zapisane w specjalnym dokumencie o nazwie Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego, który jest częścią statutu szkoły. Elementy działań doradczych realizują wszyscy członkowie rady pedagogicznej. Jako nauczyciele, pedagodzy i doradcy chcemy przez to wspierać naszych uczniów w ich rozwoju oraz przygotować ich do wejścia w przyszłości na rynek pracy, do budowania swojej kariery zawodowej oraz osiągania sukcesu, spełnienia i szczęścia.
To ważne, byśmy zarówno my – nauczyciele, jak i Wy – rodzice i opiekunowie wspólnie prowadzili dla naszych podopiecznych doradztwo, które przygotuje ich do podjęcia dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
W przypadku pytań zapraszam Cię do kontaktu – Jolanta Jałowiecka-Paruch
Źródło: https://mapakarier.org/
prezentacja o Klasie SG https://youtu.be/WJzfDqryWDY
obozy szkoleniowe - https://www.youtube.com/watch?v=hHDJlMbZqHU
sportowcy - https://www.youtube.com/watch?v=J9Rr5N4HBqI
samorząd - https://youtu.be/tZ6Juu9cQII
wymiana pol.-węgierska https://www.youtube.com/watch?v=SytI82C1BN8&t=13s
Link do zakładki o rekrutacji : http://zszegocina.pl/rekrutacja/
Terminy postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022
Ogłaszamy terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Szczegóły tutaj:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-rekrutacji-do-szkol
Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa – to wybrane zawody szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Już po raz trzeci Minister Edukacji i Nauki ogłosił w formie obwieszczenia prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Więcej informacji tutaj:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prognoza-zawody-2021
http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl/- gdzie mogę się uczyć, informacje o zawodach, rynek pracy multimedia
http://www.edukator.koweziu.edu.pl/koweziu-dla-gimnazjalistow/ - dla gimnazjalistów
http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl - informacja o zawodach
https://men.gov.pl/dodatki/mapazawodowe/ - mapa szkół zawodowych
http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl/index.php/multimedia -gry i filmy o zawodach
http://www.edukator.koweziu.edu.pl/co-dalej-gimnazjalisto/ - Co dalej gimnazjalisto?
http://www.pracuj.pl/kariera.html
Zespół Szkół Ogólnokształcących
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
www.1lobochnia.nazwa.pl
II Liceum Ogólnokształcące
http://2lobochnia.pl/index.php
Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica
www.zs1.bochnia.pl
Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego
http://www.zs2-bochnia.pl
Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera
http://www.zs3.bochnia.pl/
Wykonane przez Dariusza Badyla badyla@wp.pl na podstawie szablonu www.diablodesign.eu.