W dniach 17 – 22 marca grupa sześciu uczniów z klasy VI z Zespółu Szkół w Królówce wraz z nauczycielkami: Katarzyną Góra i Katarzyną Adamczyk uczestniczyła w kolejnym zadaniu projektu Comenius. Tym razem realizacja odbyła się na południu Bułgarii w mieście Szumen. Nasi uczniowie mieszkali tam u bułgarskich rodzin, uczestniczyli w zajęciach przedszkola i szkoły, zwiedzili najważniejsze miejsca czyli Madarę, z której pochodzi symbol Bułgarii – jeździec na koniu - jedyna taka płaskorzeźba w Europie, Presław – uznawany za pierwszą bułgarską stolicę i ruiny twierdzy, w której król Władysław Warneńczyk obronił Szumen przed Turkami.
Nasi uczniowie wraz z nauczycielkami przedstawili bułgarskim dzieciom bajkę o Smoku Wawelskim, przeprowadzili gry i zabawy muzyczne w przedszkolu i szkole, dokonali prezentacji multimedialnej o Królówce i naszej szkole oraz przygotowali wystawę o Polsce. Udzielali wywiadu do lokalnego radia, uczestniczyli w Europejskim Festiwalu Teatralnym Baśni Braci Grimm, w lokalnych występach tanecznych i folkowych. Mieli okazję zobaczyć występ Kukieri – grupy mężczyzn w ogromnych maskach, związanej z powitaniem wiosny w tamtym regionie.
Nauczycielki uczestniczyły również w międzynarodowej konferencji, która zorganizowana była w Szumen dla 17 delegacji nauczycieli z Europy oraz w spotkaniu z władzami tego pięknego miasta.
Pobyt ten był niezwykle pracowity zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. Bardzo ważne jest to, że nasi uczniowie przez cały tydzień porozumiewali się w języku angielskim, zarówno u rodzin, które je ciepło przyjęły jak i na wszystkich spotkaniach projektu. Jak sami mówią, to doświadczenie stanowi dla nich motywację do dalszej wzmożonej nauki języka angielskiego.
W drodze powrotnej udało nam się zobaczyć centrum Sofii m.in. katedrę prawosławną, pałac prezydencki oraz ruiny średniowiecznego grodu, które znajdują się w przejściu podziemnym. Chwile spędzone w Bułgarii pozostaną na długo w naszej pamięci a nawiązane przyjaźnie będą owocowały głębszym poznaniem pięknej bałkańskiej krainy.
Wykonane przez Dariusza Badyla badyla@wp.pl na podstawie szablonu www.diablodesign.eu.