^Powrót na górę

Wycieczka po Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym 2022

  8 czerwca uczniowie klasy ósmej pod opieką nauczycieli pani Teodozji Wołowczyk  i Pana Dariusza Badyli uczestniczyli w wycieczce  po Lipnicko-Wiśnickim Parku Krajobrazowym.
  Wycieczka zaczęła się w Nowym Wiśniczu Nowego Wiśnicza gdzie uczestnicy poznali historię powstania miasta i sylwetkę założyciela Stanisława Lubomirskiego.
  Następnie ruszyliśmy szlakiem niebieskim do kolejnego celu jakim był rezerwat przyrody Kamień Grzyb. W tamtym miejscu poznaliśmy legendę o powstaniu kamienia oraz geologię Pogórza Karpackiego, odpoczęliśmy i przeczekując burzę zagraliśmy w kalambury.
   Dalej trasa wiodła drogami i ścieżkami leśnym do pomnika przyrody na górze Paprotna.
Kamienie Brodzińskiego bo o nich mowa, to ostańce piaskowca związane z naszym patronem Kazimierzem Brodzińskim, który wielokrotnie tu bywał mieszkając w Królówce, Lipnicy i Rajbrocie.
  Na Kamieniach Brodzińskiego skończyła się nasza piesza wycieczka, ponieważ na naszej liście został już tylko jeden, jednak nie mniej ważny obiekt, jakim był Kościół Świętego Leonarda w Lipnicy Murowanej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz szkoła elementarna w której uczył się Kazimierz Brodziński. Dzięki pani przewodnik oraz zachowanych malowidłach na ścianach mogliśmy się dowiedzieć jak w dawnych czasach wyglądały kościoły oraz w jaki sposób ludzie uczyli się modlitw i przykazań nie umiejąc czytać.
  Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę na temat przyrody, historii, kultury i zabytków regionu w którym mieszkają.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook