^Powrót na górę

Spotkanie z Grzegorzem Michałkiem - rekordzistą świata w deniwelacjach

Grzegorz Michałek, rekordzista świata w deniwelacji (zdobywca najwyższego szczytu Mont Everest i najgłębszej jaskini), jest także: himalaistą, grotołazem, ratownikiem GOPR, nauczycielem języka angielskiego i wieloletnim trenerem Programu English Teaching. Pan Grzegorz odwiedza szkoły, których uczniowie biorą udział w działaniach Programu English Teaching, prezentując swoje osiągnięcia i dokonania. Nasza szkoła również gościła Pana Grzegorza na zajęciach ramach projektu "Po Europie bez biletu" fundacji polsko-amerykańskiej Nida. "Żeby zdobywać szczyty trzeba mieć dobrze poukładane w głowie. W szkole każdą jedynkę możecie poprawić – dostajecie drugą szansę. W dorosłym życiu każda brawura, czy lekkomyślność mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Nie sztuka wspiąć się na szczyt, trzeba mieć jeszcze siłę z niego wrócić. Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci himalaistów w górach jest chęć zdobycia szczytu za wszelką cenę, bez względu na pogodę, stan zdrowia, zapas sił. W takich sytuacjach musi zwyciężyć zdrowy rozsądek, który nakazuje zawrócić pomimo pokusy zdobycia góry, gdy jej wierzchołek zdaje się być na wyciągnięcie ręki"- mówił w Grzegorz Michałek.

Pan Michałek opowiedział o swoim projekcie „Heaven and Hell”, który realizował pod hasłem „Pierwszy Człowiek – Polak – Ratownik”. Celem wyprawy było pokonanie przez tych samych ludzi największej różnicy wysokości, co w praktyce oznaczało zejście na dno najgłębszej jaskini Krubera-Voronia położonej w gruzińskiej Abchazji (sierpień 2012) oraz wspinaczkę na najwyższy szczyt świata, Mount Everest (kwiecień-czerwiec 2013). Uczniowie byli zafascynowani opowieściami Gościa, chętnie zadawali pytania dotyczące wyprawy, byli pod ogromnym wrażeniem jego odwagi, determinacji i pasji.   

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.