^Powrót na górę

Projekt "Rozwiń skrzydła 2017"

„ROZWIŃ SKRZYDŁA 2017”

W tegorocznej edycji konkursu grantowego w ramach projektu „FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH – MAŁOPOLSKA LOKALNIE” Projekt „Rozwiń skrzydła 2017” autorstwa Elżbiety Wołek - nauczycielki Szkoły Podstawowej w Królówce znalazł się na 7 miejscu wśród 50 pozytywnie ocenionych projektów w Subregionie III, którego operatorem  jest Fundacja ARTS, obejmująca miasto Nowy Sącz, powiat myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki, brzeski i bocheński. Projekt będzie realizowany przez grupę nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

         W ramach tego projektu prowadzone będą w szkole zajęcia koła naukowego Power mające formę zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klasy IV i V zainteresowanych przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. Ponadto dla członków tego koła zostaną zorganizowane dwa wyjazdy naukowe do Krakowa i Niepołomic. Będą to wyjazdy do instytucji wspierających edukację matematyczno – przyrodniczą. Podczas, których uczniowie będą mogli zobaczyć ciekawe wystawy, brać aktywny udział w prelekcjach i specjalnych lekcjach zgłębiających wiedzę oraz oswajać się z naukami ścisłymi w atrakcyjny sposób.

KARTA ZGŁOSZENIA DO PROJEKTU „ROZWIŃ SKRZYDŁA 2017” do pobrania tutaj

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego

INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO PROJEKTU „ROZWIŃ SKRZYDŁA 2017 r.”

Kryteria rekrutacji:

  1. Uczeń klasy IV lub V Szkoły Podstawowej w Królówce
  2. Uczeń klasy IV w ocenie opisowej na koniec roku szkolnego 2016/17 ma napisane „Przejawia zainteresowania matematyczo przyrodnicze”.  Z klasy IV zrekrutowanych zostanie 7 uczniów znajdujących się najwyżej na liście rankingowej przygotowanej na potrzeby projektu przez wychowawczynię z klasy III
  3. Uczeń klasy V na koniec roku szkolnego 2016/17 uzyskał średnią z matematyki i przyrody wyższą niż 4.0. W przypadku takiej samej średniej zdecyduje kolejność zgłoszenia. Zrekrutowanych zostanie 8 uczniów o najwyższej średniej.

Dodatkowe informacje:

  1. Lista zrekrutowanych uczniów ogłoszona zostanie na stronie internetowej szkoły www.zskrolowka.pl w piątek 15.09.2017 r. po godz. 1700
  2. W poniedziałek 18.09.2017 r. o godz. 1800 odbędzie się spotkanie informacyjne z uczniami biorącymi udział w projekcie i ich rodzicami, podczas którego zostanie podpisana przez rodziców stosowna dokumentacja
  3. 19.09.2017 r. – wtorek odbędzie się, w godzinach popołudniowych I wyjazd naukowy do Krakowa i Niepołomic
  4. Zajęcia projektowe odbywać się będą w każdy wtorek w godzinach 1225 - 1400 (matematyka i przyroda)

Pozdrawiam:
Koordynator projektu
Elżbieta Wołek

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego

Wyniki rekrutacji do projektu „Rozwiń skrzydła 2017”



Klasa 4

  1. Wołowczyk Konrad
  2. Cieśla Michał
  3. Brzegowa Małgorzata
  4. Wołowczyk Justyna
  5. Osika Eryk
  6. Stabrawa Mateusz
  7. Gacek Dawid
  8. Wrona Patryk

Klasa 5

  1. Fasuga Kacper
  2. Polek Lena
  3. Brzegowy Kacper
  4. Marszałek Anna
  5. Babraj Oliwia
  6. Rajca Kacper
  7. Pawlicki Michał
  8. Sandra Mrugacz
  9. Marszałek Klaudia

Spotkanie informacyjne dla rodziców zakwalifikowanych uczniów odbędzie się 21.09.2017 r. po spotkaniach z wychowawcami w pracowni matematycznej.

Koordynator:
Elżbieta Wołek

 

Wyjazd naukowy projektu „Rozwiń skrzydła 2017”

26 września grupa 17 uczniów zakwalifikowanych do projektu „Rozwiń skrzydła 2017” pod opieką pani Elżbiety Wołek i Katarzyny Góra uczestniczyła w I wyjeździe naukowym do Krakowa. Program wyjazdu obejmował wizytę w Ogrodzie Doświadczeń i ZOO.
Głównym celem było zaciekawienie uczniów przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. W Ogrodzie Doświadczeń uczestnicy projektu byli wprowadzeni przez panią przewodnik w zagadnienia związane między innymi z akustyką, optyką i hydrostatyką w sposób zabawowy, dostosowany do ich wieku.
Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń uwieńczona była zajęciami „W poszukiwaniu zaginionej szkatułki”. Były to zajęcia terenowe, podczas których uczniowie uczyli się korzystania z kompasu, wykonywali szereg zadań, aby skompletować części mapy, która miała ich doprowadzić do ukrytego skarbu. Była to dla nich świetna edukacyjna zabawa. Należy podkreślić ich zaangażowanie i bogaty zasób wiedzy, którą mogli się wykazać.
Po wizycie w Ogrodzie Doświadczeń uczestnicy projektu udali się do krakowskiego ZOO, gdzie z zachwytem podziwiali jego mieszkańców, ucząc się przy tym podziału zwierząt na gromady i gatunki. W drodze powrotnej, zmęczeni, ale zadowoleni zjedli ciepłą kolację. Uczniowie wrócili do swoich domów pełni pozytywnych wrażeń.

„POWER” w Krakowie, nad Morzem Bałtyckim, w Meksyku i w Kosmosie

Drugi wyjazd koła naukowego „Power” niestety już za nami.
   W dniu 26 października 2017 r. uczestnicy koła naukowego „Power” wybrali się na drugi wyjazd naukowy. Swą podróż rozpoczęli  od Muzeum Inżynierii Miejskiej znajdującego się w Krakowie.  Na zajęciach pt. „Magia w kuchni” uczniowie mogli samodzielnie wykonywać ciekawe doświadczenia. Dowiedzieli się dzięki nim co lubią drożdże, czy jajko może być gumowe, jak bawić się kolorami w kuchni oraz wykonali w grupach wulkan chemiczny.
  Po spotkaniu z doświadczeniami uczniowie „wyruszyli” Fiatem 125 p nad Morze Bałtyckie - a tak naprawdę zwiedzili wspaniałą wystawę czasową pt. „P jak paradoks -  opowieść o Fiacie 125 p”. W ramach zwiedzania Muzeum mogli oni  również usiąść w zabytkowym krakowskim tramwaju oraz pobawić się na interaktywnym naukowym placu zabaw.
   Nieco zmęczeni po aktywnych zajęciach, członkowie koła  wraz z opiekunami udali się do bardzo uroczej meksykańskiej restauracji na pyszny regenerujący posiłek.
   To nie był koniec podróży. Kolejnym punktem wyprawy było Planetarium w Niepołomicach.
  Ależ to było nieprawdopodobne móc siedzieć pod rozgwieżdżonym niebem, trzymać w rękach fragment meteorytu  i oglądać z bliska Słońce. Dzięki wspaniałej prelekcji pracownika obserwatorium „możliwa”  stała się również podróż pomiędzy planetami Układu Słonecznego.
   To był drugi i ostatni z zaplanowanych wyjazdów naukowych.
  Pani Elżbieta Wołek oraz Pani Katarzyna Góra dziękują serdecznie wszystkim uczniom za wspaniałą atmosferę, zaangażowanie i aktywność na wyjazdach naukowych oraz zapraszają na dalszą cześć zajęć projektowych .
   Przypominamy, że zajęcia odbywają się w ramach projektu „ Rozwiń skrzydła 2017”.

 

ZAJĘCIA KOŁA POWER

Członkami Koła Power są uczniowie klasy IV i V zainteresowani rozwijaniem swoich zdolności z zakresu  przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Zajęcia od października do grudnia odbywały się w ramach projektu „Rozwiń skrzydła 2017 r.”

W trakcie zajęć uczestnicy projektu poznawali matematykę przez zabawę:

  •  łamigłówki logiczne (tangramy, sudoku, kwadraty magiczne),
  •  gry planszowe,
  •  matematyczne strony www,
  •  wykorzystywali tablicę interaktywną i szkolne laptopy.

W ramach zajęć przyrodniczych odbyły się:

  • „Podchody przyrodnicze po wsi Królówka” z wykorzystaniem sprzętu przyrodniczego (map, kompasów), uczniowie rozwiązywali zadania i poszukiwali ukrytego skarbu,
  •  zajęcia doświadczalne (magik, uciekający pieprz, dziwna ciecz, szybki sposób na robienie sera, gumowe jajko i rzuty do celu, wyginająca się kość, oślepiający magnez)
  • Obserwacje (uczniowie uczyli się obsługi mikroskopu, przygotowania preparatu, mieli możliwość złożyć model człowieka)
  •  zajęcia interaktywne (uczniowie mogli zmierzyć się ze sobą wykonując rozmaite quizy przyrodnicze w sieci internetowej z wykorzystaniem szkolnych tabletów)
  •  były zadania na koncentrację, zagadki logiczne, kinezjologia edukacyjna.

 Realizacja projektu „Rozwiń skrzydła 2017” została zakończona, jednak zajęcia Koła Power od stycznia 2018 r. będą kontynuowane. Będą prowadzone w formie wolontariatu przez panią Elżbietę Wołek i Katarzynę Góra. W okresie ferii zimowych dziesięcioosobowa grupa członków Koła Power pojedzie do Krakowa, aby wziąć udział w warsztatach „Spotkanie z matematyką”, które odbędą się na Uniwersytecie Pedagogicznym.


„Rozwiń skrzydła 2017” - zakończenie projektu

  Została zakończona realizacja projektu „Rozwiń skrzydła 2017”. Projekt był skierowany do 17 najzdolniejszych uczniów z kl. IV i V Szkoły Podstawowej. Trwał od września do grudnia 2017 r. W trakcie realizacji projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach Koła Power i dwóch wyjazdach naukowych.
   Na spotkaniu podsumowującym uczniowie wraz z rodzicami obejrzeli prezentacje multimedialną będącą formą sprawozdania. Wszyscy otrzymali certyfikaty udziału w projekcie i pamiątkowe kubki ufundowane przez pana Stanisława Tabora – sołtysa wsi.
  Podczas tego spotkania nastąpiło również rozstrzygnięcie KONKURSU WIEDZY ZDOBYTEJ PODCZAS UCZESTNICTWA W PROJEKCIE i rozdanie nagród.
Gośćmi honorowymi byli:

  • Alina Słowik – prezes Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS
  • Danuta Duś - dyrektor szkoły
  • Stanisław Tabor – sołtys wsi.

   Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Ze szczególnym opisem działań projektowych i dokumentacją zdjęciową można się zapoznać na stronie http://zskrolowka.pl/projekt-rozwin-skrzydla-2017

         Projekt realizowały panie: Elżbieta Wołek i Katarzyna Góra

„Spotkanie z matematyką” - ferie na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

    14 lutego 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły (członkowie Koła Power) miała okazję kolejny raz uczestniczyć w warsztatach matematycznych, organizowanych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajęcia te cieszą się co roku bardzo dużym zainteresowaniem. Po oficjalnym rozpoczęciu i przedstawieniu zaproszonych gości uczniowie w grupach przystąpili do udziału w różnorodnych warsztatach matematycznych. W ramach zajęć warsztatowych uczestnicy rozwiązywali zadania z zegarami, zmagali się z grą zapałczaną i logiczną grą planszową Tapatan oraz tworzyli origami.

        W kolejnej części spotkania wszyscy uczestniczyli w wykładzie dr Zbigniewa Powązki pt: „Czy tak – czy nie? Dlaczego?”, w trakcie którego również rozwiązywali liczne zagadki. W części podsumowującej spotkanie, wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Warsztaty „Spotkanie z matematyką” dostarczyły uczestnikom wielu ciekawych wrażeń i sprawiły, że uczniowie dostrzegli i docenili pełną atrakcyjność tego przedmiotu. Zabawy te i wykład miały jeden cel: przybliżyć matematykę poprzez swobodną zabawę i działanie.

         Niesamowitych wrażeń dostarczyła uczniom również podróż powrotna pociągiem z Krakowa do Bochni - dla niektórych pierwsza w życiu.
Organizatorkami i opiekunkami były panie: Elżbieta Wołek i Katarzyna Góra.

IV wyjazd naukowy Koła Power

8 maja odbył się czwarty, w bieżącym roku szkolnym, wyjazd naukowy uczestników Koła Power do Krakowa. Tym razem uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze i najstarszy budynek Uniwersytetu Jagielońskiego – Collegium Maius. W Muzeum Przyrodniczym z zaciekawieniem słuchali przewodniczki, która opowiadała o zwierzętach żyjących na terenie Polski w epoce lodowcowej. Oglądali  oryginalne szkielety pochodzące z wykopalisk, a także mogli zobaczyć wiele zwierząt, w szczególności ryb płazów i gadów żyjących współcześnie. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły prezentowane w muzeum wystawy kamieni szlachetnych oraz wystawa „Woda – podstawą życia na Ziemi”. Uczestnicy wycieczki podczas zwiedzania Collegium Maius poznali historię związaną z początkami polskiego szkolnictwa wyższego. Wizyta w Collegium Maius była po części też lekcją o Mikołaju Koperniku - jako jednym z byłych studentów Uniwersytetu Jagielońskiego. Dużo dobrej zabawy dostarczyło uczniom zwiedzanie ekspozycji interaktywnej zatytułowanej „Nauki dawne i niedawne”. „Malowanie dźwiękiem”, wykonywanie trudnych obliczeń bez użycia kalkulatora czy „spacer po niebie” było dla uczniów ciekawym doświadczeniem.

         Pani Elżbieta Wołek i Katarzyna Góra – nauczycielki prowadzące zajęcia Koła Power i organizujące wyjazdy naukowe serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie podczas zajęć w szkole, a także za wzorowe zachowanie podczas wyjazdów naukowych. Dziękują również rodzicom za całoroczną współpracę i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniów przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. Ponadto opiekunki Koła Power informują, że w nowym roku szkolnym będzie kolejna rekrutacja członków Koła i liczą na dalsze zaangażowanie uczniów chętnych do rozwijania swoich pasji.

         O szczegółach związanych z działalnością Koła Power i wcześniejszych wyjazdach naukowych można poczytać:

http://zskrolowka.pl/projekt-rozwin-skrzydla-2017 i
http://zskrolowka.pl/78-aktualnosci/606-spotkanie-z-matematyka-ferie-na-uniwersytecie-pedagogicznym-w-krakowie

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook