^Powrót na górę

Rozwiń skrzydła 2018

„POWER” w Krakowie

W dniu 23.11.2018 r. w ramach realizacji projektu „ Rozwiń skrzydła 2018”  odbył się wyjazd naukowy koła „POWER” do Krakowa. Opiekunami koła są p. Elżbieta  Wołek oraz p. Katarzyna Góra.
Celem naszego wyjazdu była lekcja pokazowa w Collegium Maius pt. „Matematyka dźwięków” oraz zwiedzanie trasy „Podziemia Rynku”.

Budynek Collegium Maius to historyczne i magiczne miejsce. Podczas poprzedniej edycji projektu kroczyliśmy w Collegium Maius śladami Mikołaja Kopernika a tym razem uczestniczyliśmy w zajęciach związanych z dźwiękiem. Niesamowite było usłyszeć nasz „POWER” wykonujący „Odę do radości” przy użyciu plastikowych rurek. Ludwik van Beethoven zapewne się ucieszył Niezapomniane wrażenie zrobił na nas słynny zegar na dziedzińcu. W Collegium Maius ponadto udało nam się zobaczyć czasową wystawę pt. „Szable w dłoń”. Oj przekonaliśmy się jak ogromną siłę trzeba było  mieć, aby walczyć wręcz przy użyciu broni białej  - miecza lub szabli, gdyż mieliśmy możliwość chwycić taką broń w dłoń.
 Po krótkiej przerwie udaliśmy się do podziemi  krakowskich Sukiennic na wspaniałą interaktywna przygodę. Pani  przewodnik oprowadziła nas wzdłuż średniowiecznego traktu  po starym Krakowie, mogliśmy obejrzeć  wydobyte przez archeologów artefakta (ozdoby, monety i różnorakie przedmioty), byliśmy świadkami wirtualnego pożaru, poczuliśmy gwar kupieckiego targu, zaglądaliśmy do kuźni a także obejrzeliśmy historie Smoka Wawelskiego w nieco innej odsłonie. Mieliśmy też możliwość poznania średniowiecznych, krakowskich jednostek monetarnych, jednostek masy i długości. Dużym zainteresowaniem cieszyła się waga, na której mogliśmy się zważyć i uzyskać wynik w kamieniach i  funtach.

Wycieczkę zakończyliśmy w restauracji „Zalesie” w Bochni na pysznej pizzy. Opiekunowie serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom wyjazdu za aktywność, zaangażowanie, wzorowe zachowanie oraz wspaniałą atmosferę. To przyjemność móc jeździć z taką grupą na wycieczki.

Dziękujemy i pozdrawiamy.Zapraszamy do galerii zdjęć.
p. Elżbieta Wołek i p. Katarzyna Góra

ZAJĘCIA KOŁA POWER


Członkami Koła Power są uczniowie klasy V i VI zainteresowani rozwijaniem swoich zdolności z zakresu  przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. Zajęcia od października do grudnia odbywały się w ramach projektu „Rozwiń skrzydła 2018 r.”

W trakcie zajęć uczestnicy projektu poznawali matematykę przez zabawę:

  •  łamigłówki logiczne,
  •  gry planszowe,
  •  rysowanie „Patyczaka”
  • orgiami matematyczne.

W ramach zajęć przyrodniczych odbyły się:

  • zajęcia terenowe z wykorzystaniem sprzętu przyrodniczego (map, kompasów), uczniowie rozwiązywali zadania i zagadki, rozpoznawali organizmy,
  •  zajęcia doświadczalne (praca z wykorzystaniem metody naukowej – uczniowie przygotowywali próby badawcze i próby kontrolne),
  • zajęcia praktyczne z wykorzystaniem szkieletu i modelu człowieka (uczniowie uczyli się rozpoznawać kości i narządy), zabawy z dźwiękiem (uczniowie przygotowali instrumenty  z wykorzystaniem gumowych rękawiczek i rurek),
  • zajęcia z kreatywności i rozwoju twórczego myślenia (uczniowie zbudowali „efektowne”  sprzęty z różnorodnych przedmiotów codziennego użytku).

Realizacja projektu „Rozwiń skrzydła 2018” została zakończona, jednak zajęcia Koła Power w 2019 r. będą kontynuowane dzięki kolejnym funduszom pozyskanym przez panią Elżbietę Wołek i panią Katarzynę Górę. 

Zapraszamy do galerii zdjęć
p. Elżbieta Wołek i p. Katarzyna Góra


ZAKOŃCZENIE PROJEKTU


Została zakończona realizacja projektu „Rozwiń skrzydła 2018”. Projekt był skierowany do 15 najzdolniejszych uczniów z kl. V i VI Szkoły Podstawowej. Trwał od września do grudnia 2018 r. W trakcie realizacji projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach Koła Power i w wyjeździe naukowym do Krakowa.

Na spotkaniu podsumowującym uczniowie wraz z rodzicami obejrzeli prezentacje multimedialną będącą formą sprawozdania. Wszyscy otrzymali certyfikaty udziału w projekcie i pamiątkowe długopisy ufundowane przez pana Stanisława Tabora – sołtysa wsi.
Podczas tego spotkania nastąpiło również rozstrzygnięcie KONKURSU WIEDZY ZDOBYTEJ PODCZAS UCZESTNICTWA W PROJEKCIE i rozdanie nagród.

Gośćmi honorowymi byli:
Danuta Duś - dyrektor szkoły
Stanisław Tabor – sołtys wsi.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Projekt realizowały panie: Elżbieta Wołek i Katarzyna Góra


Lista uczestników

Lista uczestników projektu „Rozwiń skrzydła 2018”

Klasa 5

  1. Dziedzic Adam
  2. Cieśla Michał
  3. Brzegowa Małgorzata
  4. Wołowczyk Justyna
  5. Osika Eryk
  6. Gacek Dawid

Klasa 6

  1. Fasuga Kacper
  2. Kapcia Gabriela
  3. Brzegowy Kacper
  4. Marszałek Anna
  5. Mrugacz Sandra
  6. Stabrawa Izabela
  7. Rajca Kacper
  8. Pawlicki Michał
  9. Marszałek Klaudia

Rozwiń skrzydła 2018

      W  Szkole Podstawowej w Królówce trzeci rok z rzędu jest realizowany projekt z serii  „Rozwiń skrzydła” autorstwa pani Elżbiety Wołek – nauczycielki matematyki. W tegorocznej edycji konkursu grantowego w ramach projektu „FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH – MAŁOPOLSKA LOKALNIE POŁUDNIE” Projekt „Rozwiń skrzydła 2018” znalazł się na 6 miejscu wśród pozytywnie ocenionych projektów w Subregionie I, którego operatorem  jest Fundacja ARTS, obejmująca miasto Nowy Sącz, powiat myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki, brzeski i bocheński. Projekt jest realizowany przez grupę nieformalną nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

      W ramach tego projektu prowadzone są w szkole zajęcia koła naukowego Power mające formę zajęć pozalekcyjnych dla 15 - osobowej grupy uczniów klasy V i VI zainteresowanych przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. Ponadto dla członków tego koła zostanie zorganizowany  wyjazd naukowy do Krakowa, podczas, którego uczniowie będą mogli zobaczyć ciekawe wystawy, brać aktywny udział w prelekcjach i specjalnych lekcjach zgłębiających wiedzę oraz oswajać się z naukami ścisłymi w ciekawy, atrakcyjny sposób.


Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook