^Powrót na górę

Święto Patrona Szkoły – Kazimierza Brodzińskiego


"Ja nucić chciałem niewinne pustoty,
Rodzinne szczęście i ojczyste cnoty".

   Te słowa pochodzące z utworu Kazimierza Brodzińskiego ,,Niech o mnie w miastach, pałacach nie wspomną...'', patronowały tegorocznym obchodom. 12 marca cała społeczność szkolna uczciła pamięć naszego Rodaka, uczestnicząc we Mszy Świętej oraz w uroczystej akademii. Program artystyczny przybliżył niezwykły patriotyzm Poety, wywodzący się z tradycji i kultury szlacheckiej, kultywowanej w jego domu rodzinnym.
   Opowiadały o tym scenki rodzajowe pokazujące trudny okres historyczny – trzeci rozbiór Polski, przypadający na dzieciństwo Poety. Jak sam napisał we ,,Wspomnieniach mojej młodości'', był świadkiem wzburzenia swojego ojca -Jacka Brodzińskiego, na wieść o ostatecznym upadku Polski, co głęboko wryło się w pamięć małego Kazimierza i uformowało Jego świadomość narodową, którą wyrażał zarówno w swojej późniejszej twórczości, jak i angażując się osobiście w walkę o odzyskanie niepodległości kraju.
    Młodego Poetę - żołnierza wojsk Napoleona zaprezentował Michał Wolak w utworze ,,Na wprowadzenie zwłok ks. Józefa Poniatowskiego"; recytacji
towarzyszyły werble w wykonaniu Wojtka Więckowskiego. Sprawę narodowowyzwoleńczą w wieku dojrzałym Poety zobrazował Oliwier Mus w wierszu ,,Żal''.
Oddaliśmy hołd naszemu Patronowi również słowami współczesnej poetki Anny Muchy, przypominając ,,Elegię o Kazimierzu Brodziński'', wyrecytowaną przez Wiktorię Gołdas.
   Różnorodność form artystycznego wyrazu pozwoliła licznej grupie uczniów naszej szkoły zaprezentować talenty aktorskie, muzyczne i recytatorskie.
   Wyjątkowego charakteru dodawały widowisku wyraziste elementy scenografii oraz kostiumy oddające klimat i charakter XVIII- wiecznego dworku szlacheckiego, ożywionego grą naszych uczniów, którzy wcielili się w następujące role:
Jacek Brodziński – Miłosz Osika
Hrabia Fryderyk Moszyński – Bartłomiej Rajca
Anna Fichhauzern – Oliwia Kleszcz
Szlachcic – Karol Makarewicz
Szlachcianka – Laura Rząsa
Dzieci Jacka Brodzińskiego:
Andrzej – Konrad Wiewiórski
Kazimierz – Adam Małek
oraz pozostałe rodzeństwo: Zuzanna Bratek, Patrycja Rajca, Karol Dziedzic, Michał Biłos
Róża - Marcelina Soból
Fornal Maciej – Bartłomiej Kącki.
     Patriotycznemu nastrojowi uroczystości towarzyszyły tańce: Polonez i taniec z flagami, w wykonaniu uczniów klasy ósmej oraz utwór muzyczny Polonez Ogińskiego - Pożegnanie Ojczyzny w wykonaniu skrzypaczek: Julii Brzegowej i Klary Wołowczyk.
W uroczyste obchody włączył się chór szkolny, towarzyszący nam podczas Mszy Świętej i akademii wraz z opiekunem - panią Katarzyną Adamczyk.
W obsługę techniczną uroczystości zaangażowali się: Jakub Marszałek i Filip Frączek.
   Po zakończeniu przedstawienia nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów laureatom wcześniej przeprowadzonych konkursów: recytatorskiego, wiedzy o K. Brodzińskim, plastycznego.
    Pani Wicedyrektor podziękowała również,
nauczycielom oraz uczniom za przygotowanie obchodów Dnia Patrona Szkoły.
Program artystyczny przygotowały panie: Bogusława Brzegowa, Teodozja Wołowczyk.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook