^Powrót na górę

Święto Patrona – Kazimierza Brodzińskiego.

  Dziś, tj. 8 marca 2017 r., cała nasza społeczność szkolna świętowała 226. rocznicę urodzin naszego Patrona – Kazimierza Brodzińskiego.
  Świętego literatury polskiej, jak nazywają go niektórzy, chyba ucieszył fakt,  iż to właśnie Mszą świętą rozpoczęliśmy obchody Dnia Patrona Szkoły. Chór szkolny, jak zawsze, uświetnił uroczystość swoim śpiewem.    
Ks. Proboszcz, w swojej ujmującej prostotą 
i trafnością myśli homilii, zaznaczył, że nasz Rodak, w tak krótkiej drodze na tej ziemi (słabe zdrowie i znoszone trudy codzienności pozwoliły mu przeżyć zaledwie 44 lata), poprzez sumienną pracę, potrafił wiele zdziałać jako twórca, żołnierz, profesor. 
  Po złożeniu przez panią Dyrektor wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pamiątkową tablicą w przedsionku kościoła, za sztandarem udaliśmy się do szkoły, by tu uczestniczyć
w uroczystej akademii.
Biorąc sobie do serca słowa Kazimierza Brodzińskiego, iż:
"Nie przemoc, nie zaborca wygubia lud bratni
 - ale własna niepamięć daje cios ostatni."

(Widzenie w Górach Karpackich)
   Przedstawiciele kl. V b szk. podst.  oraz II i III gim, pod kierunkiem swego nauczyciela polonisty - p. Teodozji Wołowczyk, przygotowali scenkę z życia szkoły oraz zaprosili do spotkania z poetą i jego spuścizną twórczą, prezentując fragmenty dumki galicyjskiej Oldyna. W scenerii z epoki, przy wtórze rozlegających się dzięki szkolnemu chórowi dyrygowanemu przez p. Katarzynę Adamczyk  ludowych piosenek wraz z towarzyszeniem gry na instrumentach naszych utalentowanych koleżanek i kolegi, prześledziliśmy dzieje młodej Oldyny, wspominającej utraconego przed czterema laty ukochanego, wcielonego siłą do obcego wojska. Widzieliśmy dzień wesela i mogliśmy nawet posmakować kołacza, 
a potem towarzyszyliśmy młodej mężatce w jej tragicznym rozstaniu z dopiero co poślubionym Adamem.  
  8 marca to także tradycyjne Święto Kobiet, dlatego też w naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć i tego akcentu. Znamiennym jest fakt, iż nasz Patron, zawsze tak nieśmiały wobec kobiet, urodził się w dniu tradycyjnie im poświęconym. Poeta w wielu swoich utworach nawiązuje do roli kobiety w świecie. Dlatego też Panowie nauczyciele, dedykując wszystkim Paniom słowa Kazimierza Brodzińskiego Moc piękności, przy głośno odśpiewanym przez uczniów „sto lat”, wręczyli wszystkim Paniom symboliczny kwiat.
  Po rozdaniu nagród wyróżnionym w tematycznych konkursach uczniom i zaprezentowaniu nagrodzonych recytacji oraz wręczeniu pucharów jako osiągnięć w zawodach sportowych, nastąpiła druga część szkolnych obchodów – młodsi uczniowie rywalizowali w konkursie karaoke zorganizowanym przez swoje wychowawczynie, a starsi uczestniczyli w wielkim meczu piłki siatkowej: nauczyciele - uczniowie. Obie drużyny dawały z siebie wszystko i też popełniały błędy, ale liczyła się przede wszystkim dobra zabawa, a tej nikomu nie brakowało. 

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. K. Brodzińskiego w Królówce Rights Reserved.


Facebook